Dotyk.cz – články, názory a novinky ze společenských témat
Byla nejmladší dcerou Maxmiliána, vévody v Bavorsku, a jeho manželky princezny Ludoviky Bavorské. Sofii, krásnější sestru císařovny Sisi, však stihl tragický osud. Její život skončil v plamenech.
„Žila byla jedna zvědavá princezna. Ta se píchla o trn růže a upadla do hlubokého spánku.” Pohádku o Šípkové Růžence zná každý, ale málokdo ví, že v 19. století se stalo něco podobného Švédce jménem Karolina Olsson. V hibernaci zůstala třicet dva let.
Archeologům Jeroenu Poblomeovi a Samu Cleymansovi se podařila nevídaná věc. Oživili minulost v podobě rekonstrukce náhodných tváří obyvatel dávného města. Sagalassos tak znovu ožil. Vyšla nádherná žena a mimořádně ošklivý muž.
Kdyby existovala soutěž o nejlepšího predátora světa, kdo by ji vyhrál? Tuto otázku si položili vědci z Princetonské univerzity a porovnali žijící i vyhynulé tvory, kteří kdy obývali naši planetu. Zjistili, že první příčku by s přehledem obsadil žralok, j
Den svatého Valentýna je svátkem všech zamilovaných, časem oslav lásky a blízkosti dvou lidí. Tušíte ale, jak slavili tento den ve starém Římě? Větší ponížení pro ženu si snad ani nelze představit.
Na první pohled vypadá stavba na obrázku jako visutý most anebo nějaká vesmírná stavba, kolem níž krouží větrné víry. Stará fotka zachycuje pro 21. století nepochopitelnou věc. Její historie je stejně záhadná, jako stavba sama. Pojďme ji prozkoumat.
V různých obdobích a zemích středověku se nevěra trestala různými způsoby. Co země, to nový nápad. A čím drastičtější, tím lepší. Nevěrnice musely zkrátka trpět. Jaké tresty ve středověku dostávaly nevěrné ženy? Na to se dnes podíváme.
Samozřejmě, že láva z této jávské sopky není skutečně modrá, ale když sopka vybuchne, plameny, které šlehají z jejího kráteru modré jsou. Podívejte se na tento jedinečný děsivý fenomén, který ožil díky jedinečným fotografiím fotografa Oliviera Grunewalda.
Byla to jedna z nejcharakterističtějších postav malého francouzského světa. Vědec oživil tvář slavné milenky Ludvíka XIV. Madame de Montespan se jí oficiálně stala v roce 1674. Byla to žena nebezpečně krásná.
Patří mezi nejslavnější egyptské panovnice. Zobrazuje jí tisíce uměleckých děl, byly o ní napsány stovky knih, natočeny desítky filmů a dokumentů, i přesto, že vědci stále netuší, jak v reálném životě vypadala. To je královna Kleopatra.
Hory a jeskyně vždy měly přídech tajemna. A co teprve potom jeskyně, která produkuje modrá vejce! V Číně totiž existuje hora, která každých 30 let rodí záhadná kamenná modrá vejce. Vědci tento jev nechápou.
Agnes Sorel byla jednou z prvních královských milenek v Evropě a měla významný vliv na krále Karla VII. Její krása a moc přitahovaly pozornost a vzbuzovaly žárlivost a intriky na královském dvoře. Vědci nyní zrekonstruovali její tvář a zažili šok. Středov
Bizarní stavba postavená před stovkami let. Vědci si dlouhé roky mysleli, že jde o další vyhaslou sopku. Pak se ale spustili do kráteru a zůstali v šoku. Pyramida, která byla pojmenována El Volcán se nachází v Peru.
Otázky dynastického nástupnictví byly brány vážně, protože každý sňatek následníka trůnu se dotýkal zájmů celé monarchie. Už méně se pak přihlíželo na osobní sympatie, které tyto svazky často postrádaly. Možná proto byla manželství Josefa II. tak nešťastn
Poklad, jaký svět neviděl. Takový nález se podařil jednoho dne docela náhodou nic netušícímu otci malých dětí u malé obce Podmokly na Rokycansku. Nejprve se domníval, že malé zlatavé předměty jsou jen zajímavé knoflíky...