Svět se netočí, svět se posouvá | Dotyk.cz

Dotyk.cz – články, názory a novinky ze společenských témat

projít na web

Tragický osud Sofie, neznámé a krásnější sestry císařovny Sisi. Její život skončil v plamenech

Byla nejmladší dcerou Maxmiliána, vévody v Bavorsku, a jeho manželky princezny Ludoviky Bavorské. Sofii, krásnější sestru císařovny Sisi, však stihl tragický osud. Její život skončil v plamenech.

projít na článek

Skutečný příběh Šípkové Růženky je šílený. Kdyby neexistovaly jasné lékařské záznamy, neuvěříte

„Žila byla jedna zvědavá princezna. Ta se píchla o trn růže a upadla do hlubokého spánku.” Pohádku o Šípkové Růžence zná každý, ale málokdo ví, že v 19. století se stalo něco podobného Švédce jménem Karolina Olsson. V hibernaci zůstala třicet dva let.

projít na článek

Vědci oživili náhodné tváře obyvatel dávného města. Vyšla nádherná žena a mimořádně ošklivý muž

Archeologům Jeroenu Poblomeovi a Samu Cleymansovi se podařila nevídaná věc. Oživili minulost v podobě rekonstrukce náhodných tváří obyvatel dávného města. Sagalassos tak znovu ožil. Vyšla nádherná žena a mimořádně ošklivý muž.

projít na článek

Megalodona vědci vyhlásili za nejstrašnější monstrum pravěku. Nevylučují, že stále žije v moři

Kdyby existovala soutěž o nejlepšího predátora světa, kdo by ji vyhrál? Tuto otázku si položili vědci z Princetonské univerzity a porovnali žijící i vyhynulé tvory, kteří kdy obývali naši planetu. Zjistili, že první příčku by s přehledem obsadil žralok, j

projít na článek

Jak slavili Valentýna ve starém Římě: Větší ponížení pro ženu si snad ani nelze představit

Den svatého Valentýna je svátkem všech zamilovaných, časem oslav lásky a blízkosti dvou lidí. Tušíte ale, jak slavili tento den ve starém Římě? Větší ponížení pro ženu si snad ani nelze představit. 

projít na článek

Stará fotka zachycuje pro 21. stol. nepochopitelnou věc. Za kolik vteřin vás napadne, co to je

Na první pohled vypadá stavba na obrázku jako visutý most anebo nějaká vesmírná stavba, kolem níž krouží větrné víry. Stará fotka zachycuje pro 21. století nepochopitelnou věc. Její historie je stejně záhadná, jako stavba sama. Pojďme ji prozkoumat.

projít na článek

Jaké tresty ve středověku dostaly nevěrné ženy. Větší ponížení a bolest si neumíme představit

V různých obdobích a zemích středověku se nevěra trestala různými způsoby. Co země, to nový nápad. A čím drastičtější, tím lepší. Nevěrnice musely zkrátka trpět. Jaké tresty ve středověku dostávaly nevěrné ženy? Na to se dnes podíváme.

projít na článek

Modré peklo: Sopka na Jávě chrlí modrou lávu. Podívejte se na fantastické i děsivé záběry!

Samozřejmě, že láva z této jávské sopky není skutečně modrá, ale když sopka vybuchne, plameny, které šlehají z jejího kráteru modré jsou. Podívejte se na tento jedinečný děsivý fenomén, který ožil díky jedinečným fotografiím fotografa Oliviera Grunewalda.

projít na článek

Vědec oživil tvář slavné milenky Ludvíka XIV. Madame de Montespan byla nebezpečně krásná

Byla to jedna z nejcharakterističtějších postav malého francouzského světa. Vědec oživil tvář slavné milenky Ludvíka XIV. Madame de Montespan se jí oficiálně stala v roce 1674. Byla to žena nebezpečně krásná.

projít na článek

Vědci zrekonstruovali podobu královny Kleopatry: Tvář, která se objevila, jim přijde nedůležitá

Patří mezi nejslavnější egyptské panovnice. Zobrazuje jí tisíce uměleckých děl, byly o ní napsány stovky knih, natočeny desítky filmů a dokumentů, i přesto, že vědci stále netuší, jak v reálném životě vypadala. To je královna Kleopatra.

projít na článek

Podívejte, jak čínská hora rodí záhadná kamenná velká modrá vejce. Vědci jev nechápou

Hory a jeskyně vždy měly přídech tajemna. A co teprve potom jeskyně, která produkuje modrá vejce! V Číně totiž existuje hora, která každých 30 let rodí záhadná kamenná modrá vejce. Vědci tento jev nechápou.

projít na článek

Vědci zrekonstruovali tvář milenky Karla VII. a zažili šok. Středověká hříšnice byla nádherná

Agnes Sorel byla jednou z prvních královských milenek v Evropě a měla významný vliv na krále Karla VII. Její krása a moc přitahovaly pozornost a vzbuzovaly žárlivost a intriky na královském dvoře. Vědci nyní zrekonstruovali její tvář a zažili šok. Středov

projít na článek

Léta si vědci mysleli, že jde o vyhaslou sopku. Pak se ale spustili do kráteru a zůstali v šok

Bizarní stavba postavená před stovkami let. Vědci si dlouhé roky mysleli, že jde o další vyhaslou sopku. Pak se ale spustili do kráteru a zůstali v šoku. Pyramida, která byla pojmenována El Volcán se nachází v Peru. 

projít na článek

Nešťastná manželství Josefa II.: První žena ho podváděla se švagrovou, druhé se štítil

Otázky dynastického nástupnictví byly brány vážně, protože každý sňatek následníka trůnu se dotýkal zájmů celé monarchie. Už méně se pak přihlíželo na osobní sympatie, které tyto svazky často postrádaly. Možná proto byla manželství Josefa II. tak nešťastn

projít na článek

Muž na Rokycansku našel největší zlatý poklad v Evropě. Muže mučili, nakonec byl poklad zničen

Poklad, jaký svět neviděl. Takový nález se podařil jednoho dne docela náhodou nic netušícímu otci malých dětí u malé obce Podmokly na Rokycansku. Nejprve se domníval, že malé zlatavé předměty jsou jen zajímavé knoflíky...

projít na článek