National Geographic

Exkluzivní měsíčník National Geographic vám přináší strhující pohledy do přírodních, technických, kulturních a etnických tajů tohoto světa.

projít na web

Tipy na jarní výlety na kole v okolí Prahy

Možná se už nemůžete dočkat, až teploty vystoupají o pár stupňů výš a vy tak budete moci vytáhnout svého dvoukolového společníka a vyrazit poznávat trasy ve svém blízkém okolí. Přinášíme tipy na jarní výlety na kole v okolí Prahy.

projít na článek

Krásy české přírody v zimě

Už jste zkoušeli skialpovat v Česku? Tak pravděpodobně znáte Krkonoše nebo Kralický Sněžník. My dnes přinášíme tři tipy na skialpy v jiných lokalitách.

projít na článek

Legendární Davos, nejvýše položené město na světě

Nejbližší zimní ráj, kam jezdili za první republiky naši dědové, je Davos. Má stále svůj genius loci a zůstává jednou ze švýcarských lyžařských ikon.

projít na článek

Nejdelší úzkokolejný vlak na světě

Dovedete si představit, že lokomotiva a konec vlaku jedou doprava, zatímco vagóny uprostřed míří doleva? Přesně takhle to vypadalo na vysokohorské trati Albula, když Švýcaři sestavili rekordní vlakovou soupravu dlouhou téměř dva kilometry.

projít na článek

Nejdivnější věci, které jste nevěděli o paměti

Paměť může být pěkně záludná. Dokáže vyvolat vzpomínky na události před dvaceti lety do nejmenších detailů, ovšem když hledáte, kam jste si položili před chvilkou klíče, odmítá spolupracovat. Ve vyvolávání vzpomínek však dokáže být mnohem záludnější.

projít na článek

Skrytá nebezpečí oceánu: Jsou malí a nenápadní, přesto dokáží zabít člověka

Při koupání v exotických krajích se zpravidla nejvíc obáváme žraloků a jedovatých medúz. Nebezpečí však číhá i ve zdánlivě neškodných, drobných tvorech, jakými jsou plži s překrásně barevnými ulitami. Seznamte se s homolicí síťkovanou.

projít na článek

Kurkuma: Pramen lidského zdraví a věčného mládí

Po celá staletí, možná i tisíciletí ji lidé uctívali pro její zlatavou barvu, ochranné a konzervační vlastnosti. Dodnes hraje významnou roli v prevenci závažných onemocnění a civilizačních chorob. Vědci se snaží dokázat to, co v Indii už vědí odnepaměti:

projít na článek

Fascinující video: Sloni chrání rodící slonici a novorozené slůně před predátory

Zachytit porod slona v divočině na kameru je téměř nemožné. Slonice obvykle rodí pod rouškou tmy, protože je tak lépe chráněna před predátory. Podívejte se na unikátní video, které zachycuje příchod sloního mláděte na svět za bílého dne. Reakce ostatních

projít na článek

Proč se bojíme pavouků? Strach z nich máme v genech

Pavouci jsou nepříjemní téměř každému. A přestože u nás nežije žádný nebezpečný druh, bojíme se jich. Začíná to už u malých dětí, ale strachu se až příliš často nedokážou zbavit ani dospělí. Čím to?

projít na článek

Strom smrti aneb Plody mancinelly lákají sladkou vůní, a pak zabíjejí

Ne náhodou si v čase dobývání Ameriky do plodů namáčeli indiáni své šípy. Strom je prudce jedovatý, že je nebezpečné pod ním stát, když prší. Pouhá jedna dešťová kapka, která steče po kmeni, může kůži nebezpečně popálit.

projít na článek

Jak květiny vědí, kdy přišel čas rozkvést?

Příroda se řídí vlastním časem. Dosud žádná z vědeckých studií neuměla přesně vysvětlit podrobný proces kvetení. Nyní výzkum identifikoval buňky, které pomáhají při produkci důležitého genu označovaného Flowering locus T (FT).

projít na článek

Pravda o slonech: Koho se bojí a co si skutečně pamatují?

Určitě jste slyšeli, že se sloni navzdory své velikosti bojí myší. Povídá se také, že mají neuvěřitelnou paměť. Co z toho je pravda a co mýtus? A věděli jste, že slonice mají nejdelší reprodukční systém ze všech suchozemských savců?

projít na článek

Toto je nejopuštěnější silnice v Americe

Silnice z doby zlaté horečky vede na nejzazší hranici amerického Západu.

projít na článek

Jsou ryby vědomé bytosti? Mohou prožívat emoce a myslet?

Nad otázkou, zda zvířata, odlišná od člověka, mají schopnost myslet a mít emoce, se diskutuje celá staletí. Jeleni, psi nebo třeba medvědi podle mnoha expertů i laiků mají úroveň vědomí do jisté míry podobnou té lidské. Podobně se za emočně inteligentní p

projít na článek

Záhada jménem Cahokia: Po největším indiánském městě zbyla pouze obří mohyla

Dávno předtím, než do Ameriky vkročila noha Kryštofa Kolumba, tam existovalo nebývale velké město. O jeho obyvatelích ale nevíme skoro nic. Osídlení za záhadných okolností zmizelo.  

projít na článek